Uniwersytet Zielonogórski gościł delegację z Wyższej Szkoły Sportu i Zarządzania w Poczdamie oraz Europejskiej Akademii Sportu Landu Brandenburgia. Spotkanie dotyczyło wyznaczenia konkretnych kierunków w obszarze kooperacji dydaktycznej, naukowej oraz organizacyjnej. Zwieńczeniem wizyty było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy UZ a stroną niemiecką.
Była to pierwsza wizyta przedstawicieli z Fachhochschule für Sport und Management Potsdam na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jak podkreślał gospodarz spotkania Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, warto rozwijać relację z sąsiadująca uczelnią: - Wychowanie fizyczne i kierunki związane ze sportem cieszą się sporym zainteresowaniem w Zielonej Górze. Myślę, że warto poszerzyć tę współpracę o nowe elementy z zakresu dydaktycznego i naukowego. Na jakich konkretnie płaszczyznach współpracy moglibyśmy się rozwijać, tłumaczył dr hab. Mariusz Naczk, prof. UZ, prorektor ds. rozwoju i finansów: - Mamy bardzo bogatą ofertę zarówno po stronie sportowej, z zakresu wychowania fizycznego, ale także od strony medycznej. Myślę, że pod tym względem mamy pewną przewagę dlatego, że bardziej kompleksowo patrzymy na człowieka m.in. poprzez aktywność fizyczną i zapobieganie wszelkiego rodzaju problemom zdrowotnym. A z drugiej strony, kiedy one się przydarzą, mamy pełen pakiet - od ratownictwa poprzez wspomaganie przyłóżkowe, czyli pielęgniarstwo, a także pełne leczenie. Myślę, że ta wymiana wiedzy, doświadczeń jest bardzo ważna.
Władze uczelni z Niemiec również widzą spore możliwości idące za tym partnerstwem. Jak dodał Prof. Dr. Michael Barsuhn, Rektor Wyższej Szkoły Sportu i Zarządzania w Poczdamie: – Nasza kooperacja będzie dotyczyła przede wszystkim studentów, ale także kadry akademickiej. Z Uniwersytetem Zielonogórskim mamy już podpisane porozumienie w sprawie programu Erasmus. Chodzi o to, aby nasze uczelnie, nasi pracownicy lepiej się poznali. W ramach programu Erasmus mamy taki projekt jak Job shadowing, w ramach którego można lepiej poznać pracę w Poczdamie, jak również pracę w Zielonej Górze. Czy to w postaci różnych staży naukowych, czy dydaktycznych. Podpisanie porozumienia o współpracy między uczelniami ma na celu pogłębiać współpracę merytoryczną. To bardzo ważne, ponieważ pomaga zrozumieć kierunek, w którym idziemy i jakich kroków możemy wspólnie się podjąć.
Ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego obecni na spotkaniu byli również: dr hab. Ryszard Asienkiewicz, prof. UZ, Dyrektor Instytutu Sportu, Turystyki i Żywienia UZ oraz dr Bartłomiej Hes, kierownik Katedry Sportu i Promocji Zdrowia w Instytucie Sportu, Turystyki i Żywienia UZ, który bardzo cieszy się na tę współpracę: - W zeszłym roku delegacja z naszego Instytutu była w Poczdamie na wizytacji. Tym razem uczelnia z Poczdamu przyjechała do nas na rewizytę. Zwiedzili nasze obiekty, poznali strukturę naszej uczelni. Była to też świetna okazja do rozmów o dalszej współpracy, o przyszłych projektach badawczych. Wiążę duże nadzieje z tą współpracą zarówno w zakresie naukowym, jak i dydaktycznym.
W ramach tej wizyty gościliśmy również Dyrektor Europejskiej Akademii Sportu Landu Brandenburgia, Kornelię Christiansen oraz wykładowcę Wyższej Szkoły Sportu i Zarządzania w Poczdamie, Prof. Dr. Larsa Gabrysa.
Oprócz oficjalnej części związanej z podpisaniem umowy, w programie wizyty znalazły się również spotkania robocze dotyczące dalszej współpracy, w tym spotkanie z Panią Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych - dr hab. Beatą Machnicką, prof. UZ, koordynatorem wydziałowym programu Erasmus- dr Sylwią Andrzejczak-Grządko oraz Dyrektorem Klubu Uczelnianego AZS- Dawidem Piechowiakiem. Goście zwiedzili także obiekty Uniwersytetu Zielonogórskiego na Kampusie A, w tym laboratoria fizjologii, biochemii, biomechaniki oraz salę sportową.
Delegacja wzięła również udział w wykładach zorganizowanych w Bibliotece UZ, poświęconych m.in. innowacjom w suplementacji osób aktywnych fizycznie (prelegent- dr Justyna Korycka- Korwek z Instytutu Sportu, Turystyki i Żywienia), zastosowaniu sztucznej inteligencji w analizie ruchu sportowców (dr Maciej Niedziela, prof. UZ z Instytutu Matematyki wraz ze studentami inżynierii danych) oraz krajowym wytycznym dotyczącym aktywności fizycznej i jej promowania (Prof. dr Lars Gabrys z Wyższej Szkoły Sportu i Zarządzania w Poczdamie). Program obejmował także zwiedzanie miejskich obiektów sportowych, w tym hali lekkoatletycznej MOSiR, stadionu lekkoatletycznego, hali akrobatycznej i Centrum Sportowo-Rekreacyjnego.
Wizyta była okazją do wymiany doświadczeń, lepszego poznania potencjału obu uczelni oraz omówienia dalszych działań w zakresie współpracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.
Materiał z Index TV:
https://youtu.be/bT8wRSfv_QM?si=335kHmQkiqrsr3lF
