Technologia żywności i żywienie człowieka

Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku technologia żywności i żywienie człowieka ma pogłębioną wiedzę i umiejętności z zakresu technologii żywności i żywienia człowieka. Posiada kompleksowe wykształcenie w obszarze współczesnych procesów przetwarzania żywności, kontroli jej jakości, bezpieczeństwa produkcji oraz najnowszych trendów w analityce żywności. Wie, jak wykorzystać surowce dla osiągnięcia wymaganych właściwości i oczekiwanej jakości produktów spożywczych. Potrafi analizować procesy technologiczne i proponować ich modyfikacje lub nowe rozwiązania. Ponadto posiada wiedzę specjalistyczną z zakresu racjonalnego żywienia człowieka oraz potrafi ją wykorzystać w działalności zawodowej. Zna i rozumie zasady prowadzenia ukierunkowanej na efektywność ekonomiczną działalności gospodarczej oraz uwarunkowania przynoszącej korzyści współpracy z ludźmi. Posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje, aby być świadomym konsumentem i uczestnikiem gospodarki opartej na wiedzy a także współpracować w zespołach ludzkich z ekspertami dziedzinowymi, mając na uwadze odpowiedzialność za zdrowie publiczne. Absolwent ma ugruntowaną świadomość konieczności stałego podnoszenia swoich kompetencji zawodowych. Potrafi posługiwać się językiem obcym, w tym specjalistyczną terminologią w zakresie umożliwiającym swobodną wymianę poglądów z międzynarodowymi ekspertami dziedzinowymi. Absolwent studiów drugiego stopnia ma też wykształconą postawę uczenia się przez całe życie oraz jest przygotowany do kontynuowania rozwoju naukowego w szkołach doktorskich.

Plan studiów

Opisy przedmiotów (Sylabusy)- sprawdź czego będziesz się uczyć


MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA:

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach przetwórstwa spożywczego, zakładach gastronomicznych i placówkach żywienia zbiorowego, jak i do prowadzenia efektywnej ekonomicznie i zorientowanej na potrzeby rynku działalności gospodarczej w tym zakresie. Może również podjąć pracę w instytutach naukowych, badawczo-rozwojowych, laboratoriach, czy też organizacjach zajmujących się wdrażaniem i kontrolą systemów jakości i pracować w takich przykładowych zawodach: główny technolog, technolog badawczo-wdrożeniowy, kierownik lub specjalista kontroli jakości, kierownik działu produkcji, specjalista rozwoju produktu, menadżer zakładu gastronomicznego czy firmy cateringowej, dietetyk, specjalista ds. żywienia, doradca żywieniowy, laborant - analityk żywności.


Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kierunek technologia żywności i żywienie człowieka powinien posiadać kompetencje niezbędne do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia na tym kierunku, w szczególności:

  • ogólną wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych, przydatną do produkcji żywności i żywienia  człowieka;
  • znać typowe technologie produkcji żywności oraz podstawowe metody analizy surowców i produktów spożywczych;
  • znać rolę i znaczenie żywienia dla funkcjonowania organizmu i zdrowia człowieka;
  • mieć podstawową wiedzę ekonomiczną, prawną, statystyczną niezbędną w zakresie produkcji żywności;
  • znać ogólne zasady zarządzania jakością i bezpieczeństwem w łańcuchu żywnościowym.

Zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną  przy rekrutacji na kierunek

Technologia Żywności i Żywienie Człowieka II stopnia.

  1. Blanszowanie i apertyzacja - określ cele procesów i przedstaw przykłady zastosowania.
  2. Cechy jakościowe mleka warunkujące przydatność do celów przetwórczych.
  3. Obróbka cieplna mleka i jej wpływ na składniki mleka.
  4. Technologia produkcji fermentowanych napojów mlecznych (najważniejsze etapy produkcji i ich istotne parametry).
  5. Metody przetwarzania i utrwalania stosowane w przetwórstwie owoców i warzyw.
  6. Technologia produkcji mrożonek z owoców i warzyw.
  7. Surowce podstawowe i materiały pomocnicze wykorzystywane się w przetwórstwie owoców i warzyw.
  8. Konserwy apertyzowane z owoców, warzyw i grzybów - asortyment, ogólny schemat technologiczny.
  9. Surowce do produkcji kiszonek. Schemat i podstawowe parametry technologiczne ich przetwarzania.
  10. Wykorzystanie niskich temperatur w utrwalaniu żywności, wpływ na mikrobiologię żywności, składniki i cechy jakości żywności.
  11. Wykorzystanie wysokich temperatur w utrwalaniu żywności, wpływ na mikrobiologię żywności, składniki i cechy jakości żywności.
  12. Techniki szybkiego mrożenia stosowane do utrwalania żywności.
  13. Cel, sposoby i metody ogrzewania wykorzystywane w przetwórstwie i technologii żywności.
  14. Podać przykłady operacji mechanicznych wykorzystywanych w technologii żywności - jakie są ich cele i sposób realizacji?
  15. Budowa i skład chemiczny ziarna zbóż.
  16. Technologie chłodzenia, zamrażania i rozmnażania mięsa.
  17. Funkcje opakowań stosowanych do żywności.
  18. Cechy opakowania ekologicznego.
  19. Główne założenia prawa żywnościowego w UE i Polsce
  20. Wpływ czynników fizycznych i chemicznych na drobnoustroje.

technologia_zywnosci.png

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18