Wychowanie Fizyczne

  • studia I stopnia (licencjackie stacjonarne i niestacjonarne)
    • specjalność nauczycielska, specjalizacja: trener piłki nożnej UEFA C, instruktor piłki ręcznej ZPRP, instruktor piłki siatkowej PZPS, instruktor pływania PZP.
  • studia II stopnia (magisterskie stacjonarne i niestacjonarne)
    • specjalność nauczycielska, specjalizacja: aktywność ruchowa seniorów, trener personalny, żywienie i suplementacja w sporcie.

Plany studiów

→ Opisy przedmiotów (Sylabusy)- sprawdź czego będziesz się uczyć

→ O wychowaniu fizycznym na UZ - film

infografiki_wf_6_do_9_2021.jpg

Studia mają profil praktyczny, odpowiadają potrzebom rynku pracy, zmianom demograficznym i zdrowotnym społeczeństwa przygotowując studentów do zapobiegania głównym zagrożeniom zdrowia. Studenci poza specjalnością kierunkową – nauczycielska mogą wybrać dodatkową specjalizację opartą na współpracy uczelni z instytucjami i placówkami edukacyjnymi, rekreacyjnymi i sportowymi. Studia przeznaczone są dla czynnych zawodników, osób lubiących wysiłek fizyczny i preferujących zdrowy styl życia. Plan studiów obejmuje dużą ofertę przedmiotów, w których wykorzystywane są zarówno rezultaty badań naukowych, jak i infrastruktura naukowa, laboratoryjna oraz zaplecze sportowo-rekreacyjne uczelni i miasta. Umożliwia zapoznanie się studentów z mechanizmami funkcjonowania organizmu człowieka, procesami rozwoju somatycznego i motorycznego, naukę projektowania, realizacji i ewaluacji zajęć wychowania fizycznego, sportowych i rekreacyjnych z osobami w różnym wieku.

2.png

Studia pierwszego stopnia

Absolwent studiów na kierunku wychowanie fizyczne otrzymuje tytuł zawodowy licencjata i uprawnienia nauczyciela wychowania fizycznego. Uzyskuje niezbędną wiedzę pedagogiczno-psychologiczną do pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach podstawowych, kwalifikacje do pracy w zakresie prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej oraz trenerskie lub instruktorskie zgodnie z wybraną specjalizacją, otrzymując licencję odpowiedniego związku sportowego:

- trener piłki nożnej UEFA C

– instruktor piłki ręcznej ZPRP

– instruktor piłki siatkowej PZPS

– instruktor pływania PZP

Praktyczny profilowi kształcenia umożliwia odbywanie w trakcie studiów praktyk i staży w szkołach, klubach, zrzeszeniach i stowarzyszeniach sportowych.

Studia drugiego stopnia

Absolwent studiów II stopnia na kierunku wychowanie fizyczne otrzymuje tytuł zawodowy magistra i pełne przygotowanie do programowania i realizacji wychowania fizycznego w szkołach ponadpodstawowych. Uzyskuje niezbędną wiedzę biomedyczną do pracy w zakresie promowania zdrowia i prozdrowotnej aktywności fizycznej oraz umiejętności do pracy w sporcie niepełnosprawnych i powszechnym, rekreacji ruchowej i doradztwa żywieniowego. W trakcie studiów zdobywa wiedzę i umiejętności zgodnie z wybraną specjalizacją:

– aktywność ruchowa seniorów

– trener personalny

– żywienie i suplementacja w sporcie

Praktyczny profilowi kształcenia umożliwia odbywanie w trakcie studiów praktyk i staży w szkołach, instytucjach opiekuńczo-wychowawczych, centrach rekreacyjno-sportowych i klubach sportowych.

wf_001.jpg

wf_005.jpg

wf_004.jpg

wf_006.jpg

Perspektywy pracy:

Absolwent kierunku wychowanie fizyczne posiada niezbędną wiedzę pedagogiczno-psychologiczną do pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach i instytucjach opiekuńczo-wychowawczych, biomedyczną do pracy w zakresie prozdrowotnej aktywności fizycznej i umiejętności do pracy ze sportowcami, także niepełnosprawnymi. W trakcie studiów pierwszego stopnia zdobywa dodatkowe uprawnienia instruktorskie: Trener piłki nożnej UEFA C, Instruktor piłki ręcznej ZPRP, Instruktor piłki siatkowej PZPS, instruktor pływania PZP oraz do prowadzenia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Na studiach drugiego stopnia wybiera specjalizację: Trener personalny, Aktywność ruchowa seniorów lub Żywienie i suplementacja w sporcie. Dzięki praktykom odbywanym w trakcie studiów, absolwent wychowania fizycznego jest przygotowany do podjęcia pracy w szkołach, klubach, domach dziennego pobytu i centrach rekreacji sportowej, jako nauczyciel, szkoleniowiec czy trener osobisty odpowiadającej potrzebom rynku pracy, zmianom demograficznym i zdrowotnym społeczeństwa.

kim_sa_absolwenci_wf-_plakat.png

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18