rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej

Turystyka Kulturowa

Czasopismo „Turystyka Kulturowa” www.turystykakulturowa.org zostało po raz pierwszy opublikowane w dniu 23. października 2008. Inicjatorami powstania czasopisma byli dr hab. Armin Mikos von Rohrscheidt, autor programu i kierownik dydaktyczny pierwszej polskiej specjalności akademickiej „turystyka kulturowa” w GWSHM w Gnieźnie (2006), a przedtem wieloletni organizator i kierownik podróży kulturowych oraz dr hab. Karolina Buczkowska, wykładowca turystyki kulturowej i pracownik Zakładu Kulturowych Podstaw Turystyki AWF w Poznaniu.

Obecnie w skład Redakcji „TK” wchodzą naukowcy zajmujący się turystyką, a w szczególności jej kulturowym wymiarem, z różnych ośrodków akademickich w kraju. Mają oni w swoim dorobku badania podstawowe, w tym dotyczące eventów, miejsc, obiektów, obszarów, szlaków kulturowych oraz oferentów i konsumentów produktów turystyki kulturowej, naukowe publikacje, pracę dydaktyczną w środowiskach różnych uczelni, a także realizację praktycznych projektów, związanych z popularyzacją tej formy podróżowania. Niektórzy z członków redakcji prowadzą ponadto działalność w ramach wyspecjalizowanych biur podróży. W zespole recenzentów czasopisma czynni są naukowcy ze wszystkich dziedzin wiążących się z interdyscyplinarnymi badaniami nad tą wieloaspektową materią, w tym: kulturoznawcy, historycy, socjologowie, geografowie, ekonomiści, eksperci w dziedzinie sztuki oraz badacze i dydaktycy samej turystyki. W Naukowej Radzie Redakcyjnej, posiadającej charakter międzynarodowy, udało się zgromadzić liczną grupę samodzielnych pracowników naukowych uczelni polskich oraz anglo- i niemieckojęzycznych, posiadających największy dorobek w dziedzinie turystyki i jej kulturowych podstaw.

„Turystyka Kulturowa” początkowo wydawana była jako miesięcznik (2008-2015), następnie jako dwumiesięcznik (2016-2020), a od 2021 roku ukazuje się jako kwartalnik naukowy.

Turystyka Kulturowa jako kwartalnik naukowy spełnia trojakie zadanie:

- jest pismem o charakterze naukowym i jako takie zachowuje konieczny poziom merytoryczny. Są tu publikowane artykuły oparte na badaniach, wnoszące nowe treści do polskiej refleksji w zajmującej nas dziedzinie, prezentujące nowe destynacje i aspekty podróżowania lub przedstawiające – na podstawie wyników analiz - odmienne punkty widzenia na znane i dyskutowane kwestie. Zachowując zasady tworzenia i oceny tekstów naukowych pismo przyczynia się do prawidłowej ewaluacji i dowartościowania pracy naukowej publikujących badaczy.

- jest wsparciem nowoczesnej i opartej na najnowszych, aktualnych badaniach dydaktyki turystyki kulturowej w polskich uczelniach. Służą temu zamieszczane również recenzje nowych i ważnych publikacji oraz raporty z badań. Jest też wsparciem dla studentów, przygotowujących się do egzaminów oraz piszących prace seminaryjne, licencjackie, magisterskie i doktoranckie.

- sprzyja poszerzeniu i integracji środowiska pracujących na rzecz turystyki kulturowej w Polsce oraz kręgu ludzi nią zainteresowanych za pomocą instrumentu jakim jest Gnieźnieńskie Forum Ekspertów Turystyki Kulturowej. Prócz możliwości publikacji wyników badań na łamach turystykakulturowa.org stworzona została platforma wymiany poglądów w kwestiach najbardziej istotnych dla problematyki turystyki kulturowej.

 


Działy:

  • Artykuły
  • Artykuły przeglądowe
  • Analiza potencjału turystyczno-kulturowego
  • Recenzje książek naukowych
  • Dyskusja naukowa
  • Itinerarium i Miejsca z duszą
  • Eventy oraz Wydarzenia z duszą
  • Recenzje przewodników
  • Konferencje
  • Nowe książki
  • Badania i szkolenia

Punktacja czasopisma

Czasopismo "Turystyka Kulturowa" znajduje się na liście punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki

http://turystykakulturowa.org/ojs/index.php/tk/index

Punktacja dla publikowanych tekstów: 40 punktów.

 


Dziedziny objęte punktacją:

- ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków

- geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna

- nauki o zarządzaniu i jakości

- nauki o kulturze i religii

- nauki o sztuce

- etnologia i antropologia kulturowa.

(Wykaz z dn. z dnia 17 lipca 2023, Komunikat Ministra EiN, pozycja: 30701, Identyfikator czasopisma: 485081).


"Turystyka Kulturowa" jest także indeksowana w naukowych bazach danych ErichPlus, BazEkon, BazHum, CEJSH, DOAJ, Index Copernicus International oraz POL-index.

 

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18