studia I stopnia (licencjackie), specjalności:
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów zawodowych na kierunku turystyka i rekreacja o profilu praktycznym otrzymuje tytuł zawodowy licencjata. Uzyskana w trakcie studiów wiedza, m. in. ekonomiczna, techniczno-organizacyjna, prawnicza, przyrodnicza, społeczna, geograficzna, historyczna, informatyczna, umożliwi poznanie i rozumienie mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstw świadczących usługi turystyczne i rekreacyjne, przemian zachodzących we współczesnej gospodarce turystycznej, zarządzanie przedsiębiorstwem turystycznym i organizowanie imprez rekreacyjnych. Mając wszechstronne interdyscyplinarne wykształcenie, zarówno z zakresu przedmiotów ogólnych, podstawowych, kierunkowych i specjalistycznych absolwent posiada umiejętności:
W zależności od wybranej specjalności absolwenci kierunku turystyka i rekreacja nabywają dodatkowe umiejętności i kompetencje. Na specjalności organizacja wypoczynku (turystyka i organizacja wypoczynku) są to m.in. umiejętności praktyczne związane z pilotażem wycieczek krajowych i zagranicznych, umiejętności planowania czasu wolnego i stosowania różnorodnych środków, form i metod z zakresu rekreacji, programowania i prowadzenia zróżnicowanych form turystyki szkolnej oraz umiejętności w zakresie promocji zdrowia wśród różnych grup wiekowych. Na specjalności turystyka przygodowa absolwent będzie przygotowany do promowania zdrowia poprzez aktywny styl życia wśród osób w różnym wieku, o zróżnicowanym stanie zdrowia. Nabędzie umiejętności planowania, organizowania i przeprowadzania rekreacyjnych zajęć ruchowych dostosowanych do warunków, możliwości, potrzeb oraz zainteresowań uczestników. Posiądzie specjalistyczne umiejętności ruchowe z zakresu wybranych form rekreacyjnej aktywności fizycznej, pozwalające na prowadzenie zajęć z osobami w różnym stopniu sprawności fizycznej. Na specjalności hotelarstwo umiejętności absolwentów ukierunkowane są m.in. na: zarządzanie hotelami, motelami i pensjonatami oraz zarządzanie zasobami ludzkimi, kształtowanie wizerunku i marki hotelu, umiejętność stosowania narzędzi marketingowych w usługach hotelarskich, umiejętność obsługi w hotelach i dbałości o jakość usług hotelarskich.
Absolwenci kierunku turystyka i rekreacja uzyskają dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne do sprawowania różnorodnych funkcji zawodowych i obejmowania różnych stanowisk w sferze turystyki i rekreacji. Mogą uzyskać zatrudnienie w: biurach podróży, punktach informacji turystycznej, przewodnictwach miejskich, ośrodkach kultury, sportu i rekreacji, ośrodkach wypoczynkowych, uzdrowiskach i sanatoriach, instytucjach organizujących usługi turystyczne i rekreacyjne o profilu
turystyki przygodowej, kwalifikowanej, stowarzyszeniach, fundacjach, mediach zajmujących się promocją regionów turystycznych, hotelach, pensjonatach, motelach, gospodarstwach agroturystycznych. Ponadto absolwenci kierunku turystyka i rekreacja uzyskają umiejętności pozwalających na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.
Nauka na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata.
Studenci kierunku turystyka i rekreacja w trakcie cyklu kształcenia mogą uzyskać:
- zaświadczenie o ukończeniu kursu na wychowawcę wypoczynku (36 godzin, w tym: 25 godzin wykładów i zajęć praktycznych, 3 godziny wykładów, 8 godzin zajęć praktycznych). Program kursu obejmuje bloki tematyczne:
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla kandydatów na pilota wycieczek (150 godzin). Program szkolenia obejmuje zagadnienia: